Повернутись
13 июля 2011

Про харчові добавки


Харчові добавки (назвемо їх скорочено ХД) - це речовини, які ніколи не вживаються самостійно, а вводяться в продукти харчування для надання останнім заданих органолептичних властивостей (смаку, кольору, запаху, консистенції та зовнішнього вигляду), збереження харчової та біологічної цінності, покращення умов обробки, розфасовки, пакування, транспортування та зберігання, а також збільшення термінів придатності продукції. Увечері, йдучи після роботи додому, ви, звичайно ж, заходите в супермаркет у пошуках чогось смачненького. Яким продуктам ви зазвичай віддаєте перевагу?Звичайно запаковані в красиві банки або коробки. А чи звертаєте ви увагу на склад речовин, що входять у продукт (список зазвичай тут же, на барвистій упаковці)? Найчастіше поряд з усіма зрозумілими складовими можна виявити дуже багато складних назв, що навіюють спогади про уроки хімії в школі. Все це – харчові добавки.

Приготувати сучасний продукт дуже непросто. Барвники, консерванти, регулятори кислотності, антиоксиданти, емульгатори, стабілізатори, загусники, желіруючі агенти, ароматичні речовини, підсолоджувачі, ферментні препарати - ось скільки потрібно! З кожним роком збільшується кількість харчових добавок та асортимент продуктів харчування, що їх містять. На сьогоднішній день число ХД, що застосовуються у різних країнах, становить 500.В Україні їх близько 190. Деякі добавки дозволені з обмеженнями у використанні. Чому? Невже використання ХД небезпечне здоров'ю? У всякому разі, частина з них явно має небажані властивості. А якщо ХД шкідливі, то навіщо ж харчовики таки застосовують їх? Давайте розглянемо найпоширеніші види ХД і розберемося для чого вони потрібні.

Існують такі ХД, як підсолоджувачі. Дозволені в Україні підсолоджувачі ділять на дві групи: а) речовини, що містять калорії; б) некалорійні. До першої групи відносять сорбіт і ксиліт. Серед інших широко використовують сахарин, аспартам, ацесульфам, отизон і сахарол.

Сахарин використовується у харчовій промисловості вже протягом 115 років. І раптом виявляється, що сахарин небезпечний, оскільки здатний викликати пухлину сечового міхура. Допустиму добову дозу для сахарину комітет експертів ВООЗ, звичайно, встановив, уточнивши при цьому, що добова доза визначена тимчасово і надалі переглядатиметься. Цікаво, чи не так? Якщо шкідливість речовини доведена, чому б не заборонити її застосування взагалі. Справа в тому, що сахарин досить стійкий до високих температур і може витримувати 100°C. Це робить його дуже привабливим для застосування.

Інший поширений підсолоджувач - аспартам, не має таких ефектів, як канцерогенність та мутагенність. Але при тривалому зберіганні або високих температурах він руйнується з утворенням токсичного дикетопіперазину. Відносно позитивні якості мають отизон і сахарол. Поки що вони не вважаються токсичними та канцерогенними.

Дорослі люди, діти, люди похилого віку, вагітні жінки і матері-годувальниці мають різний ступінь сприйнятливості до харчових добавок. Якщо їжа надає несприятливий вплив, то вона може проявитися у вигляді гострого або хронічного отруєння. Не можна забувати, що несприятливий вплив на організм таких хімічних речовин як різні компоненти їжі може бути дуже різноманітним і за своїм характером, і за інтенсивністю. Малі дози деяких речовин або суміші компонентів виявляються небезпечнішими, якщо часто приймаються, ніж їх великі дози, але рідко надходять в організм.

У свій час у продуктах широко застосовувався барвник амарант. 1975 року в експериментальних дослідженнях виявили його токсичну дію. Спочатку амарант заборонили у нас, згодом в інших країнах. Те саме сталося з броматом калію. Його застосовували у виробництві хліба для обробки борошна. Вважалося, що бромат калію перетворюється на бромід, який за випікання хліба, за умов високих температур, руйнується, вважалося - у готовому хлібі його немає. Потім з'ясувалося: невелика кількість бромату залишається в хлібобулочних виробах. Тому було вирішено не рекомендувати його як харчову добавку. Хоча у деяких країнах і амарант, і бромат калію використовуються досі.

Сучасна людина не може повністю уникнути вживання харчових добавок, але ми повинні хоча б точно знати, які речовини додані до того чи іншого продукту. Наявність харчових добавок у продуктах має бути зазначено на упаковці.

Ми маємо право самостійно робити свій вибір щодо того чи іншого продукту, і ми повинні знати, які речовини вживаємо, купуючи той чи інший продукт.
Звичайно, людство не може оголосити війну харчовим добавкам. Цілком відмовитися від них все одно неможливо. Тому що це означає перейти на «підніжний корм», як за доісторичних часів, коли ще не винайшли холодильники. Все, що змогли зібрати, зловити – одразу приготували та з'їли. Огірочки, картоплю прямо з грядки. Прекрасно, але у нинішньому житті нездійсненно.

+38 (095) 23 472 57 m:+38 (061) 22 444 66 Viber: +38 (095) 23 472 57

Запоріжжя, вул. Олександрівська, 29 / вул. Тургенєва, 27.
відчинені з 09:00 до 19:00.

Зворотній зв'язок

Головний сайт

Повернутись